Moxo Dikkat Testi

Moxo Dikkat Testi, çocuklara (6-12 yaş) ve yetişkinlere (13-65 yaş) uygulanan online olarak dikkati ölçmeye yarayan bilimsel bir testtir. Bu test çocuk psikiyatrisi alanında çok sıklıkla uygulanmaktadır. Test ile 420 tepki eylemi ve 420 tepkisizlik eylemi belirlenmeye çalışılır. Dünyada ve Türkiye’de testin kullanım oranlarında artış görülmektedir.

Moxo Dikkat Testi özellikle DEHB tanılarının konulmasında kullanıldığı için çok fazla tercih edilmektedir. Test ile bireyin dikkat, zamanlama, dürtüsellik ve hiperaktivite durumlarının belirlenmesi yapılır. Online olarak gerçekleştirilen testte görsel ve işitsel anlamda fazla sayıda çeldirici bulunmaktadır. Testi yapan bireyden uyarıcılara yanıt vermesi ya da yanıtsız kalması istenmektedir. Testin çocuklarda yaklaşık olarak 15 dakika yetişkinlerde ise 18 dakika sürmesi beklenmektedir.

Moxo Testi’nin çocuk ve yetişkin testi olmak üzere iki türü bulunmaktadır. Çocuk testleri için onlara uygun sesli yönlendirmeler mevcuttur. Test ile çocukların çevresel uyarıcılara karşı performansı ve bunun nasıl değiştiği incelenir. Yetişkin testinde de çocuklarınkine benzer şekilde uyarıcılara karşı bireyin performans değişimleri değerlendirilir ancak çocuk ve yetişkin testlerindeki uyarıcılar ve çeldiriciler birbirinden farklıdır.

Moxo çocuk testinde sesli bir şekilde yönergeler ve çocukların anlayabileceği deneme oturumları bulunmaktadır. Çocukların çevresel durumlara yönelik performansının ölçülmesine yardım eden çeldirici set mevcuttur. 6 yaşın üstüne yönelik güncel norm tabanı vardır. Çocukların zamana bağlı olarak performanslarının nasıl değiştiğini anlamaya yardımcı grafikler yer almaktadır. İnternet erişimi mevcut bilgisayarlar ile yalnızca klavye kullanılarak yapılabilmektedir ve online ara yüze sahiptir. Bireyin bilgilerinin gizli kalmasını sağlayan yüksek düzeyde güvenirliğe sahiptir.

Moxo yetişkin testi, bireylere DEHB tanısının konulmasında önemli bir gösterge niteliğinde olan bir araçtır. Yetişkin testi benzersiz çeldirici sisteme sahip olması nedeniyle bireyin normal hayatta karşılaştığı çevresel koşulların modellemesinin yapılmasını sağlar. Güncel norm tabanları ve performans grafikleri de vardır.

Çocuklarda dikkat eksikliği ya da hiperaktivite durumları varsa doktora başvurarak Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi ile temas kurulması son derece önemlidir. Bu kapsamda, Moxo Dikkat Testi’nin yaptırılması da gereklidir. Tanı testleri sonucunda, çocukta DEHB saptanmışsa profesyonel destek ve özel eğitim alınması oldukça yerinde olacaktır.

Basamak Özel Eğitim Merkezi’nde Moxo Dikkat Testine katılarak çocuğunuzun durumu hakkında detaylı bilgi edinebilirsiniz. Teste katılmak için aşağıdaki başvuru formunu doldurun sizi arayalım;

Ümraniye/ÇekmeköyAtaşehir

Ayrıca (0216) 639 0 100 numaralı telefonumuzdan 09:00 – 18:00 saatleri arasında bizlere ulaşabilirsiniz. Basamak Özel Eğitim Merkezi Ümraniye’de. Çekmeköy metro durağının hemen yanında.