Disleksi Hastalığı Nedir?

Disleksi hastalığı nedir sorusuna verilecek yanıtta, disleksi ve okuma ilişkisinin incelenmesine ihtiyaç vardır. Disleksi özel öğrenme güçlüğü başlığının altında değerlendirilmektedir ve bu bozukluğun ortalama yarısını oluşturmaktadır. Çocukların % 10 ila 15’inde görülebilen ve çoğunlukla erkek çocuklarda rastlanan bir bozukluktur.

Disleksi okuma bozukluğu olarak tanımlanmaktadır. Çocuğun sesbirimleri birbirinden ayırt etmede yaşadığı zorluktur. Disleksi bir hastalıktan ziyade bozukluk olarak birçok kaynakta değerlendirilmektedir. Disleksililere de bu noktada ailelerin ve toplumun anlaması ve destek vermesi büyük önem taşır çünkü bu durum bir farklılıktır.

Bireyin yaşı, zekâsı ve aldığı eğitime göre okuması ve okuduğunu anlaması gerekir. Disleksi, çocuğun sayılan bu özelliklere göre okuma ve okuduğuna anlamada düşük başarı göstermesi olarak tanımlanmaktadır. Disleksi tanımı içerisinde çocuğun yanlış okuması, hatalı okuması, yavaş okuması, okuduğunu anlama ve başkasına anlatmada yetersizlik görülmesi yer almaktadır.

Disleksi olan çocuklar sözel konularda zorluk yaşarlar. Yazılı bir metni anlayabilmek için çok sık okuma yaparlar. Disleksiye sahip çocuklar yaşıtlarıyla kıyaslandığında pek çok yönden benzerlik gösterirler hatta matematiksel ve mantıksal zekâları yüksek olabilir. Ancak, bu çocuklar harfleri ve kelimeleri karıştırabilirler, bu konuda zorlanabilirler, kelimeleri tersten algılayabilirler. Yani, disleksi çocuğun dil sistemi ile ilgili bozukluk yaşamasıdır.

Disleksiye sahip olan çocuklarda okuma yapmak için gerekli hazırlıklar ve donanımlar yeterince oluşmamıştır. Öğrenme için yeterli durumda değildirler. Zekâ düzeylerinde bir sorun olmamakla birlikte okuma ve yazmada güçlük çekerler.

Uzmanlar disleksiye sahip çocukları kelime dünyalarında güçlük yaşayan çocuklar olarak görmek gerektiğini belirtiyor. Günlük yaşamda konuşma, dil ve kelimelere bağlı olduğu için bu özel çocuklar günlük yaşamda zorluk yaşamaktadır. Toplumlarda bilgi paylaşımı da fazlalaştıkça dil daha ön planda olduğundan dolayı bu çocuklara destek olmak son derece önemli hale gelmektedir.

Disleksiye karşı ailelerin olumlu yaklaşması çocukların okuma düzeylerini yakalamasında ve yetenek sahibi olmalarında büyük pay sahibidir. Disleksinin yeterince iyi tanınmadığı aile ve okul gibi ortamlarda çocuğun okuyamama sorununun yanında özgüven kaybı gibi sorunlar da yaşanabiliyor. Bu durum çocuklara güvensizlik duygusunun oluşmasına sebep olabiliyor ve çocuğun tüm yaşantısını etkiliyor.

Disleksi, disleksi eğitimi, disleksi testi gibi konularda bizimle iletişime geçebilir, dilerseniz ayrıca Disleksi sayfamızı ziyaret edebilirsiniz. Değerlendirme seansımız ücretsizdir. Aşağıdaki formu doldurarak ücretsiz disleksi değerlendirme seansımıza katılabilirsiniz.

Basamak Disleksi Merkezi Ümraniye/Madenler’de. Çekmeköy metro durağının hemen yanında.