Kişinin konuşma seslerinin yanlış veya eksik üretilmesi sonrasında ortaya çıkan artikülasyon bozukluğu, konuşma eylemini gerçekleştiren organların yanlış pozisyona girmesi sonucunda oluşmaktadır. Bireylerin sesleri doğru bir şekilde üretememesinin altında yatan diğer bir faktör de işitme engelidir.

Dil – Konuşma Terapisi

Dil ve konuşma bozukluğu olan birçok çocuk için uygulanan tedavi yöntemlerinden biri de dil ve konuşma terapisidir. Konuşma bozukluğu; seslerin doğru üretilememesi ile ilgili bir problemken, dil bozukluğu ise anlamadaki güçlük ya da düşüncelerini bildirmek için kelimeleri bir araya koyamama durumudur. Konuşma terapisti; artikülasyon başta olmak üzere kekemelik, ses ve dil bozukluğu gibi durumlarda devreye girerek, her yaştaki bireye yardımcı olmaktadır.

Dil ve konuşma terapisinde; dudak ve damak yarığı, yutma problemi, kekemelik, gelişim geriliği, zihinsel gerilik, işitme kaybı, otizm, down sendromu ve serebral palsi gibi konularda çalışmalar yapılmaktadır. Çocuğunuzun dil ve konuşma terapisine ne kadar süre ile devam edeceği ise çocuğunuzun konuşma sorununa bağlı olarak değişiklik göstermektedir.

Basamak Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi’nde ücretsiz değerlendirme seansına katılarak çocuğunuzun durumu hakkında detaylı bilgi edinebilirsiniz. Seansa katılmak için aşağıdaki başvuru formunu doldurun sizi arayalım;
Ayrıca (0216) 639 0 100 numaralı telefonumuzdan 09:00 – 18:00 saatleri arasında bizlere ulaşabilirsiniz. Basamak Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi Ümraniye’de. Çekmeköy metro durağının hemen yanında.

Gecikmiş Konuşma

Kekemelik