Ailede engelli bir çocuğun doğumu,  aile üyelerinin yaşamlarını, duygularını, düşüncelerini ve davranışlarını olumsuz yönde etkileyebilen bir durumdur. Çocuğun engeli nedeniyle suçluluk ve keder duymak, engelin çeşitli yönleriyle baş etmede yetersizlik duygusu gibi bir takım zorlayıcı duygular yaşamak, çocuğu aşırı koruyup kollamak ya da engelini inkar etmek gibi bir takım olumsuz yaşantılar yaşamak ailenin alışılmış gelişimini ve işleyişini bozabilir.

Anne babalar ile yapılacak olan danışmanlık çalışmasında ailenin engelli çocuğunun dünyaya gelmesi ya da herhangi bir tanı almasından sonra gelişen kaygı, endişe, utanç, suçluluk gibi duyguların çalışılması ve ailenin bu konuda durumlarının farkında olmalarının önemi büyüktür. Çünkü bu durumların profesyonel bir süreçte ele alınması, ailenin rahatlaması ve zaman kaybetmeden çocuğun eğitimi, bakımı ve desteklenmesi konularına hazırlanmasına katkı sağlar. Bilindiği üzere otizm gibi engel gruplarında erken müdahale, doğru ve yoğun eğitimin engelli bireyin ve ailesinin yaşam kalitesini oldukça olumlu anlamda etkilediği görülmektedir.

Aile Danışmanlığı hizmetimiz hakkında daha detaylı bilgi almak için aşağıdaki başvuru formunu doldurun sizi arayalım;

Ümraniye/ÇekmeköyAtaşehir

Ayrıca (0216) 639 0 100 numaralı telefonumuzdan 09:00 – 18:00 saatleri arasında bizlere ulaşabilirsiniz. Basamak Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi Ümraniye/Çekmeköy (Çekmeköy metro durağının hemen yanında) ve Ataşehir şubeleriyle hizmetinizde.

Testler

Yaratıcı Drama

Spor

Psikolojik Danışmanlık

Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu (DEHB)