Çalışma Belleği

Bellek alanında çalışmalara sahip olan Baddeley, kısa süreli ve uzun süreli belleğin belirli kısımlarını içerisine alan bir bellek sistemi olarak “çalışan bellek” ya da “çalışma belleği” kavramını ortaya çıkarmıştır. Bu bellek sistemi, çok bileşenli dinamik bir yapıyı öngörmekteydi.

Çalışma belleği, bilişsel işlemleri yaparken bilgiyi geçici olarak kaydeden ve düzenleyen bir bellek sistemi olarak tarif edilmektedir. Bellek üzerinde görevler geçici olarak tutulur ve üzerinde değişiklik yapılabilir. Bu bellek merkezi bir yürütücü gibi fonksiyonlara sahiptir. Merkezi yürütücü fonksiyonu ise dikkate değer olayları değerlendirme ve göz ardı edilecek olaylara karar vermeyi düzenleyen denetleyicidir. Bilgi bu bellekte etkili biçimde saklanamazsa ya da ortamda karıştırıcı etkiler söz konusu ise işlemler etkili bir şekilde tamamlanamaz.

Çalışma belleğinin birtakım özellikleri bulunmaktadır. İlk olarak bu bellek türü bilinç kavramı ile ilişkilidir. Bu bellek insanda en gelişmiş özelliklere sahiptir. Farklı türdeki bilgileri dönüştürerek zihinsel temsillerin oluşturulmasına katkı sağlar. İşitsel bir uyarıcı ile görsel bir uyarıcıyı ilişkilendirme ya da birleştirebilme olanağı sağlar. Çalışma belleğinin kapasitesi geliştikçe buna bağlı olarak hız kazanmaktadır. Diğer bellek türleri ile kıyaslandığında, bireysel farklılıkların daha fazla ön planda olduğu bellek yapısıdır. Uzun süreli belleğe göre zaman ve kapasite bakımından sınırlılıkları vardır. Bu bellek sisteminde görevler daha sık yapılırsa daha hızlı yapılabilir. Üstün zekâya sahip bireylerde bu belleğin kapasitesinin yüksek olduğu ve bilginin işlenmesi ve daha hızlı kodlama yapılması gibi işlemlerin daha hızlı olduğu söylenebilmektedir.

Çalışma belleği, bir işlemin yapılması sırasında bilginin aktif bir şekilde tutulması, bilgiye ihtiyaç halinde daha kolay ulaşılması ve bilginin değerlendirilmesi konusunda yarar sağlar. Bilgilerin davranış üzerindeki etkilerinde de belirleyici olmaktadır. Saklanan bilgilerin kısa bir zaman diliminde üst seviyede işlenmesi ve amaca uygun olarak tepkilerin verilmesini sağlar. Günlük işlerin yerine getirilmesi konusunda sıklıkla çalışma belleğini kullanırız. Bilgiye erişim, verilen yönergeleri hatırlama, dikkat becerisi, okumayı öğrenme ve matematiksel işlemleri yapabilme konusunda çocukların öğrenme süreçlerinde son derece etkilidir.

Disleksi, disleksi eğitimi, disleksi testi gibi konularda bizimle iletişime geçebilirsiniz. Değerlendirme seansımız ücretsizdir. Aşağıdaki formu doldurarak ücretsiz disleksi değerlendirme seansımıza katılabilirsiniz.

Basamak Disleksi Merkezi Ümraniye/Madenler’de. Çekmeköy metro durağının hemen yanında.

Ümraniye/ÇekmeköyAtaşehir