Disleksi Okulu

Disleksi Okulu

Disleksi okulu ülkemizde bulunmamaktadır; disleksili çocuklar için okullarda kaynaştırma, özel eğitim merkezleri ve yeni açılan disleksi merkezleri ve atölyeleri bulunmaktadır. ABD’de çoğunlukla disleksili çocuklara yönelik 156 okul bulunmaktadır. Bu okullar çoğunlukla disleksi grubu için olmakla birlikte Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu, Asperger ve diğer Otizm Spektrum Bozukluklarını da içine alacak şekildedir. İngiltere’de yalnızca disleksili çocuklar için 14 tane okul bulunmaktadır. Disleksi ile beraber diğer bozuklukları da içine alacak şekilde 10 okul bulunmaktadır. Kanada’da disleksili çocuklara yönelik 9 okul bulunmaktadır.

Türkiye’de disleksi konusu oldukça az bilinmektedir. Çocuğun öğrenme güçlüğü ve disleksi konusunu okullarla paylaşma konusunda da dikkatli davranılmalıdır. Bazı okullar böyle bir çocuğu kabul etmek istemeyebilir ya da çocuğun eğitimine gereken özeni göstermeyebilir. Bu bakımdan öğretmenler ve okulların disleksi konusuna önemle eğilmeleri ve farkındalığa sahip olmaları büyük önem taşımaktadır.

Disleksili çocuklar için okul seçmek için bazı noktalara dikkat etmek gerekir. Bunlar:

  • Okullardaki sınıfların kalabalık olmaması oldukça önemlidir. Sınıf mevcudunun fazla olduğu yerlerde bu çocuklar dışlanmışlık hissedebilir. Öğretmenlerin de bu tarz çocukları göz ardı etmemesi için önemli bir konudur.
  • Okulun eğitim sistemi ile bilgi almak son derece faydalıdır. Yoğun eğitim sistemi disleksili çocukları zorlayabilir. Bunun için günlük ders süresi ve saatleri öğrenilmelidir.
  • Okulların rehberlik servisleri ile görüşüp çocuğun durumundan bahsedip yardım alınabilir.
  • Devlet okulu ya da özel okul seçimi de bu noktada çok önemlidir. Devlet okulları geleneksel yöntemlerle dersleri yürütmektedir. Ders saatleri yoğun ve sınıf mevcutları fazladır. Özel okullar eğitimlerinde çeşitli metotları kullanmaktadır ve sınıf mevcutları azdır ancak maddi durumu iyi olan ailelere yöneliktir. Özel okullar disleksiye sahip olan aileleri maddi açıdan zorlamaktadır. Özel okullarda bile disleksili çocuklar için destek oldukça yetersizdir.

Disleksili çocuklar için dışarıdan alınabilecek eğitim ve psikolojik destek için de bir bütçe ayırma söz konusudur. Özel öğretmen tutmak ve özel disleksi merkezlerine göndermek için bütçeniz olmalıdır. Şu da unutulmamalıdır ki öğrenme güçlüğü çeken ve disleksili çocuklar için ekstra bir çaba ve destek olmalıdır.

Disleksi, disleksi eğitimi, disleksi testi gibi konularda bizimle iletişime geçebilir, dilerseniz ayrıca Disleksi sayfamızı ziyaret edebilirsiniz. Değerlendirme seansımız ücretsizdir. Aşağıdaki formu doldurarak ücretsiz disleksi değerlendirme seansımıza katılabilirsiniz.

Basamak Disleksi Merkezi Ümraniye/Madenler’de. Çekmeköy metro durağının hemen yanında.